Nori numesti svorį? – pirma mityba ir tik tada sportas | Mitybos planas
Asmeninis mitybos planas

Svorio mažinimo „apgavikai”: ką turėtume apie juos žinoti?

Numesti svorio – viena sunkiausių užduočių. Didelis apetitas, saiko trūkumas ir nesveiko maisto troškimas dažnai veda žmogų į aklavietę: jis ima blaškytis tarp noro sulieknėti ir per mažos valios tai padaryti. Taip griebiamasi netinkamų būdų, tokių kaip lieknėjimo preparatai, kokteiliai ar įvairūs maisto pakaitalai. Tačiau toks lieknėjimo būdas nėra veiksmingas, o netgi priešingai – gali sukelti nemalonių ir kenksmingų sveikatai padarinių.

Kaip veikia lieknėjimo piliulės ir maisto pakaitalai?

Lieknėjimo piliulės
Lieknėjimo piliulės

Vaistinėse, internete ir specialiose parduotuvėse galima rasti daugybę įvairių gamintojų lieknėjimo piliulių, arbatų ir kito pavidalo panašaus veikimo gaminių. Nuo pakuočių spalvų ir eskaluojamų „stebuklingų“ poveikių gali net apraibti akys. Ant dėžučių – gausūs aprašymai, kaip jos veikia ir ką padės pasiekti. Dažniausiai teigiama, kad lieknėjimo tabletės pasižymi liekninamuoju poveikiu dėl tam tikrų medžiagų esančių sudėtyje. Pavyzdžiui: pažabos alkį (bičių vaškas, pankoliai), leisis jaustis sočiam prieš valgant (guaro dervos milteliai), pagreitins medžiagų apykaitą (braziliškasis krūmokšnis, kofeinas, B grupės vitaminai), sulėtins riebalų kaupimąsi (hidroksicetrinė rūgštis, žalioji arbata, linų sėmenys), leis greičiau pajusti sotumo jausmą (chondroitinas). Tokių įvairiomis cheminėmis ir natūraliomis medžiagomis prisotintų produktų galima rasti pačių įvairiausių formų: tablečių, kapsulių, miltelių, skysčių ir arbatų. Yra ir produktų įmaišomų į maistą, o kai kurie iš jų net tampa maisto pakaitalais. Pasirinkimų daugybė, tačiau nepaisant patraukliai skambančio poveikio, jie dažniau pridaro daugiau žalos, nei naudos.

Kodėl lieknėjimo preparatai kenksmingi?

Yra keli įrodymai, dėl ko lieknėjant nevertėtų rinktis šių preparatų. Kai kuriose šalyse lieknėjimo preparatai uždrausti, nes jie gali sutrikdyti širdies ritmą, padidinti kraujospūdį, paaštrinti stresinius pojūčius, sukelti viduriavimą, nemigą, inkstų nepakankamumą, kepenų pažeidimus ir netgi kraujavimą iš tiesiosios žarnos. Taip pat nevertėtų susigundyti lieknėjimo preparatais dėl jų nepatikimumo ir priskirtų melagingų savybių. Dietiniai produktai (įskaitant tabletes) neturi būti patvirtinti farmacininkų, kad būtų parduodami. Argi galima pasitikėti niekieno nepatikrintu produktu? Taip pat lieknėjimo preparatai ir produktai yra pavojingi dėl  melagingų veikimo indikacijų. JAV visuomenės sveikatos departamentas 2017 metais pateikė duomenis atskleidžiančius, kad ištyrus 127 dietinius produktus 20% jų sudarė neleistinos vartoti medžiagos pavojingos žmogaus sveikatai.

Taigi, paklausime, ar vis dar nori išbandyti lieknėjimo piliules? Jei dar nepakankamai įsitikinai jų žala, pridursime, kad jokios piliulės neatstos sveikos, subalansuotos mitybos ir gyvybiškai svarbaus judėjimo. Na, o jei vis dėlto nori eiti lengvuoju keliu, atsimink, kad vietoje trokštamų rezultatų gali sau sukurti dar daugiau problemų. Tad, rinkis sveikus produktus ir laikykis rėžimo, tik taip rezultatai bus realūs ir ilgalaikiai!

Lieknėk su Metusvori.lt, me esame čia, kad tau padėtume!