Dietos ypatybės
Chazano dieta taip vadinama, nes ji yra sukurta žymaus Latvijos gydytojo endokrinologo dietologo Levo Chazano. Pasak tų, kurie laikėsi šios dietos. Besilaikant šios dietos nuosekliai (jei turite antsvorio), turėtumėte numesti apie 10 kg per mėnesį. Ji gana sudėtinga ir griežta, tad jeigu nusprendėte jos laikytis, pasiryžkite išnaudoti visas valios pastangas.
Pasak paties Chazano – dieta veikia tik tada, kai tikrai turi viršsvorio (mažiausiai 10 kg). Be to su šia dieta gali sulieknėti tik iki tiek, kad iš ūgio atėmus 100 būtų +/- 2 kg, tarkim, jei tavo ūgis 1.72 m tai su šia dieta gali sulieknėti tik iki 72 kg +/ -2kg. Prieš pradedant laikytis šios dietos, rekomenduojama pirmiausiai pasitikrinti savo kūno masės indeksą (KMI) – ar tikrai turite viršsvorio.
Dieta nėra lebai lengva, bet yra gera vien dėl to, kad ji yra skirstoma į kelis etapus ir nesibaigia kaip įprastos dietos – paskutiniai etapai skirti svorio stabiliazvimui. Be to šios dietos metu nejausite didelio alkio, nes valgiai gana sotūs ir įvairūs.
Pagrindinės dietos dalys
1-mas etapas: trunka kol numeti trečdalį reikiamo numesti svorio (bendro viršsvorio).
2-ras etapas: trunka kol numeti dar trečdalį reikiamo numesti svorio (bendro viršsvorio).
3-čias etapas: prasideda numetus du trečdalius reikiamo numesti svorio ir trunka apie mėnesį, kol numetamas beveik visas viršsvoris.
4-tas etapas: stabilizacijos etapas – jo metu palaipsniui pereinama prie svorio palaikymo rėžimo (trunka apie pusmetį).
5-tas etapas: Svorio palaikymo etapas.
Antsvorio apskaičiavimas: ūgis minus 100 yra normalus svoris (neturite viršsvorio). Vadinamasis estetinis svoris – ūgis minus 109.
Draudžiama
Vartoti alkoholį, cukrų ir kitus saldiklius. Suvartojamų produktų kiekis negali būti mažesnis nei 1200 kalorijų. Taip pat negalite sau leistis jokių atsitiktinių užkandžių!
Privaloma
Valgyti 3 kartus per dieną ir tik nustatytu laiku (paklaida gali būti tik +/- 15 min). Išgerti mažiausiai 1,5 L skysčių (be valgiaraščiuose išvardintų skysčių). Privalomos kūno ir veido procedūros: spygliuočių vonios (2 kartus savaitę) ir masažas mediniais rutuliukais (po 15 min. kasdien).
Dietos valgiaraštis
Pirmas etapas
Pusryčiai:
1 stiklinė šviežiai spaustų apelsinų sulčių (apie 250 ml);
1 sumuštinis su sūriu arba dešra, kumpiu (keičiama kas antra dieną, vieną rytą dešra, kitą rytą sūris). Duona – bet kokia (storis – 10-11 mm, plotas – 1010 cm),plonai tepti sviesto, sūrio ar dešros storis – 8-9 mm.
Kartą per savaitę, po varškės iškrovos dieną, visada tą pačią dieną. Vietoje sumuštinių pusryčiams valgomi du virti arba be riebalų kepti kiaušiniai be duonos.
Pietūs:
žuvis arba mėsa (pagaminto patiekalo svoris 150 – 160 g, įskaitant padažą)
Garnyras – 90ml pocija mažiausiai trijų rūšių šviežių daržovių (tik žirneliai gali būti konservuoti, o burokėliai ir žiediniai kopūstai – virti), salotas galima gardinti bet kokiais prieskoniais ir žalumynais.
1 stiklinė šviežiai spaustų sulčių (apie 250 ml) arba iš pakelių su užrašu „100 proc.”;
Duonos per pietus nevalgyti.
Garnyro kiekis nesveriamas, bet matuojamas jo tūris: 90 ml yra maždaug pusė vienkartinės stiklinės (arba 6 šaukštai).
Vakarienė:
baltoji arba raudonoji mišrainė (valgomos pakaitomis kiekvieną dieną). Kiekis 90 ml, todėl ingridientai griežtai reguliuojami (pirkti parduotuvėje netinka).
duona (tokia pati kaip ir per pusryčius)
250 ml kefyro, pieno ar kito nesaldaus gėrimo.
Baltosios mišrainės sudėtis: virta bulvė, mėsa arba dešra, konservuoti žirneliai, kiaušinis, raugintas agurkas. Padažas – 2 arbatiniai šaukšteliai grietinės arba majonezo.
Raudonosios mišrainės sudėtis: virta bulvė, burokėlis ir morka, raugintas kopūstas ir raugintas agurkas, svogūnas. Padažas – 2 arbatiniai šaukšteliai aliejaus. Prie šios mišrainės valgomi arba 1 valg. šaukštas žuvies konservų, arba 3-4 šprotai.
Vieną kartą savaitėje (per varškės iškrovos dieną) dienos meniu atrodo taip:
200-250 gr. Varškės 9%
9-10 lukštenti graikiniai riešutai
2,5 valgomojo šaukšto medaus
2 dideli arba 3 maži obuoliai
0.5 l pieno arba kefyro
Viską privaloma suvalgyti išskirstant per visą dieną per 5-6 kartus. Galima valgyti atskirai ir galima sumaišyti, tik obuoliai su varške nesiderina. Galima netgi gerti pieną su medumi. Per visą dieną tarp valgymų leidžiama išgerti iki 2 L skysčių, per varškės iškrovos dieną iki 3 L: kavos ir arbatos be priedų, mineralinio gazuoto ir negazuoto vandens. Leidžiama kramtyti kramtomą gumą be cukraus, rūkyti.
Sudarydami savaitės maitinimosi grafiką, pirmiausia pasirinkite varškės iškrovos dieną, nes po jos kitą dieną būtina pusryčiams valgyti kiaušinius, pietums – žuvį, vakarienei – baltą mišrainę. Po to grafikas toliau dėliojamas pakaitomis derinant produktus.
Savaitės meniu pavyzdys
Pirmadienis – sumuštinis su mėsa ir sultys – žuvis, garnyras ir sultys – balta mišrainė, duona ir kefyras;
Antradienis – sumuštinis su sūriu – mėsa, garnyras ir sultys – raudona mišrainė, duona ir kefyras;
Trečiadienis – tas pats kaip pirmadienis;
Ketvirtadienis – tas pats kaip antradienis;
Penktadienis – Varškės iškrovos diena;
Šeštadienis – tas pats kaip pirmadienis, tik ryte kiaušiniai;
Sekmadienis – tas pats kaip antradienis.
Antras Etapas
Nuo antrojo etapo prieš miegą išgeriama po vieną tabletę bet kokios rūšies multivitaminų su mikroelementais, taip pat rekomenduojama 10-12 masažo procedūrų per mėnesį („Šarko”, LPG arba povandeninis). Du kartus per savaitę vietoje vakarienei skirtų mišrainių valgomi 4 nesaldūs sausainiai, 50 g. varškės sūrelio be glaisto, 3 arbatiniai šaukšteliai razinų ir stiklinė (apie 250 ml.) kefyro arba pieno. Būtina sąlyga – šios vakarienės negali būti valgomos nei varškės iškrovos dienos išvakarėse, nei iš karto po jos.
Per pietus mažėja geriamų sulčių kiekis, geriama tik 90 ml, tačiau prisideda vaisiai arba uogos pasirinktinai iš šių: 1 apelsinas, 2 mandarinai, pusė greipfruto, 1 obuolys arba kriaušė, 80 g vynuogių, 100 g uogų be kauliukų (pvz. braškės) arba 130 g – su kauliukais (vyšnios, slyvos ir t.t.).
Trečias etapas
Pavyzdinis savaitės meniu:
Pirmadienis – sumuštinis su mėsa ir sultys – žuvis, garnyras ir sultys (arba 90ml sulčių ir obuolys ar koks kitas vaisius) – balta mišrainė, duona ir kefyras;
Antradienis – sumuštinis su sūriu ir sultys – mėsa, garnyras ir sultys (arba 90ml sulčių ir obuolys ar koks kitas vaisius) – raudona mišrainė, duona ir kefyras;
Trečiadienis – sumuštinis su mėsa ir sultys; 250g mėsos sultinys, 70g žuvies ir 75ml žalių daržovių, 250ml sulčių (arba 90ml sulčių ir obuolys ar koks kitas vaisius) – 50gr. varškės sūrelio., sausainiai, razinos ir gėrimas be cukraus;
Ketvirtadienis – sumuštinis su sūriu ir sultys – mėsa, garnyras ir sultys (arba 90ml sulčių ir obuolys ar koks kitas vaisius) – raudona mišrainė, duona ir kefyras;
Penktadienis – Varškės iškrovos diena
Šeštadienis – kiaušiniai be duonos – žuvis, garnyras ir sultys (arba 90ml sulčių ir obuolys ar koks kitas vaisius) – balta mišrainė, duona ir kefyras;
Sekmadienis – sumuštinis su sūriu ir sultys – 250g daržovių sriuba arba sultinys, 70g mėsos, 75ml ryžių ar grikių + 250ml sulčių (arba 90ml sulčių ir obuolys ar koks kitas vaisius) – 50gr. varškės sūrelio., sausainiai, razinos ir gėrimas be cukraus;
Ketvirtas etapas
Išbuvus trečiame etape vieną mėnesį, reikia daryti papildomas iškrovos dienas.
Galimi keli variantai:
Galima jas daryti trečią arba ketvirtą dieną po varškės dienos (pagal Chazaną).
Galima kas savaitę kaitalioti iškrovos meniu, arba visada daryti tą pačią.
Ir būtinai nepamiršti išgerti iki 1,5l skysčių: arbatos (tik nevaisinės), mineralinio vandens, kavos ( nedaugiau 2-3 puodukų)
Levas Chazanas siūlo tokias iškrovos dienas
1) kefyro diena, kai per visą dieną leidžiama išgerti tik 5 stiklines kefyro;
2) mėsos diena – 250 g virtos mėsos ir 0,5 l vaisių sulčių;
3) daržovių diena- 200 g šviežių pomidorų, 200 g agurkų, 150 g baltažiedžio kopūsto, 100 g morkų, 50 g ridikėlių, 50 g salotų lapų arba rūgštynių, 65-70 g grietinės, pagardinimui galima bet kokių žalumynų. Plius 0,5 l daržovių sulčių;
4) duonos diena – 250 g bet kokios duonos ir 0,5 l pieno arba kefyro
5) vaisių-uogų diena – 0,9-1 kg bet kokių vaisių, uogų be kauliukų, 0,5 l pieno arba vaisių sulčių Daugiau apie galima įvairias iškrovos dienas ir kas tai yra, galite pasiskaityti čia.
STABILIZACIJOS ETAPAS
Stabilizaciją gydytojas parenka kiekvienam individualiai. Iš principo tai yra pasiekto normalaus svorio palaikymo procesas, tiems, kas stipriai linkę į nutukimą tai gali trukti ir visą gyvenimą, tik tiek, kad tai nebereikalauja tokių griežtų taisyklių laikymosi, kaip pirmi keturi dietos etapai.
Valgis gaminamas įvairiai ir skaniai: galima kepti, virti, troškinti, Taip pat ant mišrainių ir salotų galimi įvairūs riebalai. Papildomu skysčiu iki 2 l, gerti reguliariai kas 2 valandas.
Tarpas tarp valgymų ne daugiau 5,5 h
2 etapas prasideda numetus 1/3 metamo svorio (viršsvorio), 3 etapas- 2/3 metamo svorio. Pvz. jei reikia numesti 15kg. tai jie padalinami į 3 dalis, numetus 5kg pereinama į antrą etapą, numetus 10kg pereinama į trečią etapą.