Kopenhagos dietaKopenhagos dieta (arba Danijos karališkosios ligoninės dieta) – itin griežta ir ribojanti nemažai produktų, tad jei norite jos laikytis – jums prireiks nemažų valios atsargų. Kopenhagos dieta itin efektyvi – ji padeda atsikratyti antsvorio (netekti iki 10 kg), pagreitinti medžiagų apykaitą, sumažinti celiulito simptomus. Skaitykite toliau ir sužinosite, kaip laikytis griežtosios Kopenhagos dietos.
Dietos ypatybės
Esminis dietos veikimo principas – sumažintas riebalų ir angliavandenių kiekis, o per dieną suvartojama tik 600 kalorijų. Iš raciono pašalinami šie produktai: vaisiai, bulvės, cukrus, makaronai ir kiti grūdiniai produktai. Saikingai vartoti patariama kiaušinius, mėsą, salotas, žuvį ir kavą. Taisyklingai laikantis dietos galima netekti net nuo 5 iki 10 kg. Tiesa, atsiminkite, kad anot gydytojų ši dieta nėra pati sveikiausia ir ji skirta pasiekti rezultatams laikinai, nes ji negali tapti gyvenimo būdu. Dietos sudarytojai tikina, kad laikantis Kopenhagos dietos prarasti kilogramai negrįžta, tačiau kaip yra iš tikrųjų gali patvirtinti tik jos laikęsi.
Kopenhagos dietos privalumai ir trūkumai
Kaip ir kitos mažo dienos kalorijų skaičiaus dietos, Kopenhagos dieta taip pat turi trūkumų. Pagrindinis minusas yra, kad mes negauname visų reikalingų maistinių medžiagų, todėl gali atsirasti šalutiniai poveikiai tokie kaip dėmesio koncentracijos sutrikimai, dėmesingumo praradimas, jaučiamas mieguistumas ir silpnumas, dirglumas, alkio jausmas, trukdantis susikaupti. Dėl šių priežasčių dieta nerekomenduojama patiriantiems didelį fizinį krūvį, sergantiems, ar esantiems neseniai po ligos. Kadangi jų imuninė sistema ir taip gana silpna, atsiranda tikimybė atkristi. Mažo kaloringumo dieta gali sukelti inkstų ir žarnyno ligų pasekmė. Tačiau nepaisant viso to, kas paminėta, žmonių besilaikančiųjų Kopenhagos dietos atsiliepimai apie ją geri. Rezultatas – greitas ir akivaizdus, išnyksta celiulitas, tad ypatingai ši dieta patinka moterims.
Pagrindinės dietos taisyklės
- Kopenhagos dietos laikytis galima ne ilgiau nei 13 dienų.
- Valgyti reikia tris kartus per dieną, visada tuo pačiu metu. Pusryčius rekomenduojama valgyti iki 9 val., pietus ‒ 12‒14 val., o vakarienę ‒ 17‒18 val. Laikas labai svarbus!
- Būtina valgyti tik valgiaraštyje nurodytus produktus, pakeitimai negalimi.
- Privalu išgerti ne mažiau nei 2 l vandens per dieną.
- Nevartoti druskos ir jokių kitų prieskonių.
- Griežtai draudžiama vartoti alkoholį, saldumynus.
- Keptas maistas taip pat uždraustas.
- Jei po šešių dietos dienų suklupote, dietą būtina nutraukti. Kitą kartą jos laikytis galėsite pradėti ne anksčiau kaip po dviejų mėnesių.
- Norint galima sukeisti pietų ir vakarienės valgiaraštį, tačiau jokiu būdu nepainiokite dienų.
- Rekomenduojama papildomai gerti vitaminų ir mineralų, nes organizmas gali nusilpti.
- Sėkmingai įveikus dietą, ją kartokite tik po 2 metų.
- Baigus laikytis dietos, suvartojamų kalorijų skaičių reikia didinti palaipsniui, kad organizmui nebūtų šoko, nes kitaip kilogramai sugrįš.
Pavyzdinis dienos valgiaraštis
Pusryčiai: kavos puodelis be cukraus.
Pietūs: 2 kietai virti kiaušiniai ir 400 g virtų špinatų, 1 pomidoras.
Vakarienė: 200 g jautienos ir 150 g salotų su citrinos sulčių ir alyvuogių aliejaus užpilu.